Życiorys wiatrem pisany

Wywiad rzeka z Czesławem Marchajem

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni 9,99 zł
Dostawa Paczkomaty InPost 11,00 zł. Dostępne także inne metody dostawy

Do darmowej wysyłki zostało 100,00 zł

Czesław Marchaj (1918-2015) to pasjonat szybownictwa i żeglarstwa, w którym odnosił znaczne sukcesy jako zawodnik w klasie Finn, ale przede wszystkim jeden z najwybitniejszych na świecie specjalistów z dziedziny aero- i hydrodynamiki oraz teorii żeglugi. Autor około 60 publikacji naukowych i kilku książek, w tym kultowej dla żeglarzy Teorii żeglowania.
Opowiada historię swego życia, a życiorys ma niezwykle barwny, a w nim wiele momentów dramatycznych. Był sześciokrotnie aresztowany – dwa razy podczas okupacji niemieckiej. Po raz pierwszy gdy żeglował po Wiśle w 1943 roku. Potem w Polsce Ludowej pod zarzutem przygotowywania ucieczki Gomułki do Skandynawii na jachcie PRZYGODA. Siedział w celi śmierci, a przesłuchiwał go sam Różański. Później jako wykładowca Akademii Wychowania Fizycznego. W międzyczasie ścigacz radziecki zaaresztował PRZYGODĘ i całą załogę na Bałtyku na wodach koło Estonii, niedaleko wyspy Dag. Szóste i ostatnie aresztowanie miało miejsce w Moskwie, na lotnisku Szeremietiewo. Po wojnie spotkał w więzieniach interesujących ludzi, bo jak mówi te najciekawsze osobowości siedziały w tamtych czasach w więzieniach.
Czesław Marchaj, po bez mała 50 latach pobytu w Anglii i Francji, wrócił w 2012 r. na stałe do Polski. Zmarł w roku 2015.

Opis

Autor
Stron
256
Wydanie
1.
Oprawa
miękka ze skrzydełkami, foliowana
Data wydania
Warszawa 2013
ISBN
978-83-7020-527-0
Format
14 x 20,5 cm

Specyficzne kody

Komentarze

Napisz swoją opinię

Życiorys wiatrem pisany

Wywiad rzeka z Czesławem Marchajem

Napisz swoją opinię

Zobacz także

Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również:

16 innych produktów w tej samej kategorii:

 
platnosci