Ci cholerni Polacy Zobacz większe
71,43 zł
35,71 zł
*lekko uszkodzona okładka
71,43 zł
57,14 zł

Ci cholerni Polacy!

Polskie Siły Powietrzne w Bitwie o Anglię

Format: 17 x 24 cm
Stron: 720
Wydanie: 2
Oprawa: twarda, foliowana
Data wydania: 2016
ISBN: 978-83-7020-625-3

"Ci cholerni Polacy!" - to uwaga, jaką w kierunku polskich lotników rzucił brytyjski sierżant nie mogąc z nimi porozumieć się w najprostszych sprawach. Po dłuższym czasie sformułowanie to przestało mieć charakter pejoratywny, a stało się synonimem waleczności i zaciętości w walce, której nie brakowało polskim lotnikom walczącym w Bitwie o Anglię.
Autorzy tej publikacji przypominają zasługi polskich lotników, którzy przyczynili się do odwrócenia losów wojny na Zachodzie. W pracy nad tą monumentalną publikacją sięgnięto do oryginalnych dokumentów, często wcześniej nieznanych. Zapiski sporządzane na bieżąco tam, gdzie rozgrywały się podniebne wydarzenia latem 1940 roku, oddają fascynujący obraz Bitwy o Anglię i podkreślają rolę, jaką odegrali w niej polscy lotnicy.
W pierwszej części książki pokuszono się o przedstawienie wpływu sytuacji politycznej na możliwości organizacyjne lotnictwa - np. o co tak naprawdę chodziło Francuzom i Anglikom podczas rozmów prowadzących do podpisania umowy lotniczej i dlaczego ci pierwsi początkowo nie byli nią wcale zainteresowani. Główną część książki stanowi szczegółowy opis działań lotnictwa myśliwskiego w oparciu wyłącznie o dokumenty epoki, ze świadomym zrezygnowaniem z opublikowanych w późniejszych latach wspomnień, które przez upływ czasu mogły ulec zniekształceniu - tutaj znaleźć można np. opis wszystkich lotów, które polscy piloci myśliwscy wykonali latem 1940 r. W trzeciej części książki po raz pierwszy zaprezentowany w polskiej literaturze opis działania dywizjonów bombowych, których działalność podczas Bitwy o Anglię do tej pory była niesłusznie pomijana - od formowania jednostek aż po ich bojowe zastosowanie. Całość dopełniają liczne aneksy, z syntetycznymi zestawieniami osiągnięć i strat Polskich Sił Powietrznych w czasie Bitwy o Anglię.

Recenzja książki na stronie http://www.nowastrategia.org.pl/grzegorz-sojda-grzegorz-slizewski-piotr-hodyra-ci-cholerni-polacy-polskie-sily-powietrzne-w-bitwie-o-anglie-recenzja/

Patroni medialni:

Opinie czytelników:

Napisz opinię

Ci cholerni Polacy!

Ci cholerni Polacy!

Polskie Siły Powietrzne w Bitwie o Anglię

* Pola wymaganeKlienci którzy zakupili ten produkt kupili również: