• Nowy

Stalingrad 1942-43

Tadeusz Konecki,
Końcówka nakładu
19,90 zł
Brutto

Wydarzeniami z 23. Sierpnia rozpoczęła się kilkumiesięczna, niezwykle krwawa i zacięta bitwa o opanowanie Stalingradu przez wojska niemieckie, a następnie ich uporczywa obrona „Stalingradzkiej twierdzy”. Walkę o opanowanie miasta można podzielić na następujące cztery etapy:

1. Obrona zdobytego korytarza XIV KPanc. na północy miasta i przebijanie się 4. Armii Pancernej do południowych dzielnic — 24 sierp-nia-11 września.

2. Wrześniowe walki o opanowanie dzielnic centralnych.

3. Październikowe walki o dzielnice fabryczne.

4. Ostatnie próby zepchnięcia obrońców do Wołgi w pierwszej połowie listopada.

 

Każdy z tych etapów miał kulminacyjne natężenie walk i wynikające z nich momenty krytyczne, zwłaszcza dla obrony, każdy obfitował w wydarzenia dramatyczne, złożone z epizodycznych przeżyć walczących ze sobą żołnierzy. Tu bowiem, inaczej niż w polu, walczono zaciekle, często wręcz karabinem z bagnetem, pistoletem maszynowym, łopatką saperską, granatem ręcznym, miotaczem ognia, a nawet cegłami i kamieniami o budynki, hale, piętra, piwnice, korytarze i pojedyncze pomieszczenia. Walczono na stacjach kolejowych, na torach, w wagonach i parowozowniach. Tu „każdy żołnierz był sobie generałem" — jak to określił dowódca 62. Armii gen. Czujkow. Od sprytu, pomysłowości i odwagi żołnierzy, a przede wszystkim zdolności pokonywania śmiertelnego znużenia i niewyspania zależało bardzo wiele. Bohaterami tych walk stali się strzelcy wyborowi, przeważnie myśliwi oraz spadochroniarze, władający też doskonale nożami.

Opis

Autor
Tadeusz Konecki,
Stron
64
Wydanie
1.
Oprawa
miękka, foliowana
Data wydania
2007
ISBN
978-83-7020-359-7
Format
14,5 x 20,5 cm

Specyficzne kody